Ogłoszenia parafialne - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

ZEGAR

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści

Ogłoszenia parafialne

Aktualności
Niedzielne Msze św. w kościele św. Mikołaja

8:00; 9:30 - dla młodzieży; 11:00 - dla dzieci; 12:30; 18:30

III Niedziela Wielkiego Posu
3 marca 2024 r.
 1. Dziś 3. Niedziela Wielkiego Postu. Zapraszamy na Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.45. Po zakończeniu nabożeństwa, Msza św. wieczorna.
 2. Gościmy dziś autora Rymowanych Ewangelii i Opowieści Biblijnych, Romana Kempińskiego czyli Romcia Tomcia”.
 3. Od jutra w naszej parafii rozpoczynają się rekolekcje dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27. W poniedziałek i wtorek na godz. 9.00 przychodzą uczniowie klas V-VIII, na godz. 10.30 dzieci z klas I-IV. W środę na 9.00 – klasy I-III, na 10.15 (spowiedź) klasy IV-VIII. Ok. godz. 10.45 – Msza św.
 4. W ramach nowenny do uroczystości XX-lecia naszej diecezji, Ksiądz Biskup wytypował poszczególne kościoły, ustanawiając je kolejnymi stacjami wielkopostnego nawrócenia i zyskania szczególnych łask dla diecezjan. W Fordonie jest to kościół św. Mateusza, jutro, to jest 4 marca.
 5. W tym tygodniu przypada 1 czwartek miesiąca. Modlitwy o powołania po rannej Mszy św.
 6. W Wielkim Poście zapraszamy na Drogę Krzyżową – w piątek o godz. 17.00 – dla dzieci, o godz. 18.00 – dla dorosłych oraz kandydatów do bierzmowania.
 7. W sobotę, 9 marca, w ramach akcji W zdrowym ciele zdrowy duch na którą zaprasza ks. Biskup wraz z organizacjami bydgoskimi spod naszego kościoła wyruszą osoby chętne do treningu „Nordic walking”. Zbiórka o godz.11.00. Chętnych serdecznie zapraszamy.
 8. W sobotę o godz. 19.15, po Mszy św., zapraszamy na kolejny wykład ks. prof. Bogdana Czyżewskiego w cyklu: „Wielkie postacie Starego testamentu”, na temat: Mojżesz, największy prorok Starego Testamentu.
 9. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 gościć będziemy "Scholę „Aniołki" ze Złotnik Kujawskich.
 10. W przyszłą niedzielę, po Mszy św. o godz. 11.00, spotkanie z rodzicami dzieci komunijnych.
 11. Członkowie Akcji Katolickiej rozprowadzają świece – paschaliki wielkanocne.
 12. W przygotowaniu do przeżycia 20-lecia naszej diecezji, ks. Biskup zaprasza na „Pielgrzymkę do korzeni” celem poznania stolic diecezji, z których powstała nasza diecezja. Pierwszą stolicą, którą odwiedzimy 20 kwietnia jest Gniezno. Osoby chętne do wzięcia udziału zapraszamy do zapisów w zakrystii. Koszt – 40 zł od osoby.
 13. Przewodnik Katolicki do nabycia przy wyjściu z kościoła.
 14. W minionym tygodniu zmarł: śp. Ryszard Woźniak (l. 66) z ul. Fordońskiej. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. Dziękujemy za wszystkich, którzy Go tworzą. Za każdą wspólnotę parafialną, każdy klasztor i dom zakonny, za każde diecezjalne dzieło. Spójrz łaskawie na: ojców, matki, młodzież i dzieci, ludzi chorych i zagubionych, osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. Daj nam liczne i dobre powołania kapłańskie, zakonne i apostolskie. Umacniaj naszą wiarę, wlewaj nadzieję i ucz nas kochać, byśmy z odwagą i ufnością każdego dnia świadczyli o Twojej Ewangelii. Maryjo, Matko Pięknej Miłości, błogosławiony Biskupie Michale módlcie się za nami. Amen.
Kanon 1246

§ 1
Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni:

 • Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia),
 • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia),
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
 • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),
 • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
 • Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

§ 2
Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

Kan. 1247
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Kan. 1248

§ 1
Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

§ 2
Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści