Ogłoszenia parafialne - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

ZEGAR

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści

Ogłoszenia parafialne

Aktualności
Niedzielne Msze św. w kościele św. Mikołaja

8:00; 9:30 - dla młodzieży; 11:00 - dla dzieci; 12:30; 18:30

XII Niedziela Zwykła
23 czerwca 2024 r.
 1. Dziś 12. Niedziela Zwykła w kalendarzu kościelnym.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa, codziennie po Mszy św. wieczornej.
 3. W tygodniu: jutro – uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, w sobotę – uroczystość Świętych Apostołów: Piotr i Pawła.
 4. Zachęcamy do przeżycia NOCY W KOŚCIELE. Z soboty na niedzielę (29-30 czerwca) zapraszamy do naszej świątyni na godz. 21.00, na rozpoczęcie Apelem Jasnogórskim. O godz. 22.00 nabożeństwo do św. Szarbela, namaszczenie olejem, które poprowadzi ks. Bartosz Wojtaszek. O północy Msza św., którą odprawi ks. infułat Ryszard Pruczkowski. Będzie spotkanie z poezją, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi św. Dokładny program jest na plakacie oraz w „Tygodniu u św. Mikołaja”.
 5. Zapraszamy do udziału w pieszej pielgrzymce do Chełmna. W przyszły poniedziałek, 1 lipca, po raz 45. wyruszy z naszego kościoła pielgrzymka na odpust MB Bolesnej. Uczestnicy gromadzą się o godz. 6.00 w kościele i – po błogosławieństwie pielgrzymów – wyruszają w drogę. Zapisy będą prowadzone w kościele od godz. 5.45. W Chełmnie będziemy uczestniczyć w uroczystościach odpustowych. Wpłata przy zapisie: z tzw. „pakietem startowym” (czapka, chusta, koszulka, ubezpieczenie, wyżywienie) – 30 zł, bez pakietu (ubezpieczenie i wyżywienie) – 20 zł. Jest możliwość zarezerwowania (przy zapisie) miejsca na powrót autokarem do Fordonu za opłatą 25 zł. Osoby, które mają swoje chusty, czapki pielgrzymkowe i koszulki, prosimy o ich zabranie.
 6. Nauczycielom, Katechetom, dziękujemy za pracę w minionym roku szkolnym. Zarówno im, jak i dzieciom i młodzieży, życzymy dobrego przeżycia wakacji.
 7. W minionym tygodniu zmarł:
 • śp. Kazimierz Woźny (l. 81) z ul. Krygera.
 • Odbył się też pogrzeb śp. Cecylii Kowalskiej (l. 67) z ul. Osiedlowej, zmarłej 18 kwietnia w Wielkiej Brytanii. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. Dziękujemy za wszystkich, którzy Go tworzą. Za każdą wspólnotę parafialną, każdy klasztor i dom zakonny, za każde diecezjalne dzieło. Spójrz łaskawie na: ojców, matki, młodzież i dzieci, ludzi chorych i zagubionych, osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. Daj nam liczne i dobre powołania kapłańskie, zakonne i apostolskie. Umacniaj naszą wiarę, wlewaj nadzieję i ucz nas kochać, byśmy z odwagą i ufnością każdego dnia świadczyli o Twojej Ewangelii. Maryjo, Matko Pięknej Miłości, błogosławiony Biskupie Michale módlcie się za nami. Amen.
Kanon 1246

§ 1
Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni:

 • Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia),
 • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia),
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
 • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),
 • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
 • Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

§ 2
Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

Kan. 1247
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Kan. 1248

§ 1
Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

§ 2
Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści