Ogłoszenia parafialne - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

ZEGAR

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści

Ogłoszenia parafialne

Aktualności
Niedzielne Msze św. w kościele św. Mikołaja

8:00; 9:30 - dla młodzieży; 11:00 - dla dzieci; 12:30; 18:30

XXVI Niedziela Zwykła
1 października 2023 r.

 1. Dziś 26. Niedziela Zwykła w kalendarzu kościelnym.
 2. Gościmy dziś członków Zakonu św. Łazarza. Wesprzyjmy Hospicjum Perinatalne w Bydgoszczy.
 3. W październiku, zapraszamy na Nabożeństwa Różańcowe codziennie o godz. 18.00. Dla dzieci w poniedziałek i wtorek o godz. 17.00.
 4. Jutro, 2 października, przypada 84. rocznica rozstrzelania przez Niemców ośmiu mieszkańców Fordonu przy ścianie naszego kościoła. Jutro o godz. 18.30 Mszę św. wraz z kapłanami naszego dekanatu będzie sprawował ks. Dariusz Drążek postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Henryka Szumana, zamordowanego tutaj, razem z mieszkańcami Fordonu. Po Mszy św. przed kościołem wspólna chwila refleksji, modlitwy oraz złożenie wiązanek kwiatów. Zapraszamy Parafian, mieszkańców Fordonu.
 5. W tym tygodniu, w I czwartek po Mszy św. rano, nabożeństwo o powołania, w I piątek okazja do spowiedzi od godz. 17.30. Litanie do NSPJ odmówimy przed Nabożeństwem Różańcowym, w I sobotę po rannej Mszy św. Nabożeństwo Przebłagalne do Serca NMP i spotkanie Żywego Różańca.
 6. Chorych z Komunią św. ks. Daniel odwiedzi w sobotę od godz. 8.00.
 7. Zapraszamy dzieci klas III na pierwsze spotkanie w ramach przygotowania do I Komunii św., w sobotę o godz. 10.00 w kościele. Poświęcenie różańców dzieciom komunijnym w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00.
 8. Odnowiona i uzupełniona została posadzka marmurowa w prezbiterium. Nowy ołtarz zostanie ustawiony w przyszłym tygodniu. Bóg zapłać za każdą ofiarę i pomoc. Podziękowanie też do wszystkich, którzy zebrali się aby wczoraj po wykonanych pracach posprzątać kościół. Bóg zapłać.
 9. W sobotę, 7 października, o godz. 18.30 rozpoczną się uroczystości związane z 40. rocznicą powstania w Fordonie parafii pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników. Uroczystości będzie przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak, wraz z ks. Bpem Krzysztof Włodarczykiem i z Pelplina ks. bpem Arkadiuszem Okrojem. Podczas tej uroczystości ks. Biskup Bydgoski ogłosi uroczyście rozpoczęcie procesu wyniesienia na ołtarze, śp. ks. prałata Zygmunta Trybowskiego. Ks. dziekan wszystkich nas serdecznie zaprasza.
 10. W przyszłą niedzielę przy kościele św. Łukasza i św. Rity w ramach akcji Kropelka Miłości będzie można oddać krew od godz. 8.30 do 13.30.
 11. Osoby zgłoszone na pielgrzymkę na Jasną Górę, wyjazd w piątek, 13 października, o godz. 9.00 przy ul. Kapeluszników.
 12. W minionym tygodniu zmarli z naszej parafii:
 • śp. Ryszard Wojtkowiak (l. 72) z ul. Osiedlowej,
 • śp. Stefan Burzyński (l. 93) z ul. Piłsudskiego. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. Dziękujemy za wszystkich, którzy Go tworzą. Za każdą wspólnotę parafialną, każdy klasztor i dom zakonny, za każde diecezjalne dzieło. Spójrz łaskawie na: ojców, matki, młodzież i dzieci, ludzi chorych i zagubionych, osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. Daj nam liczne i dobre powołania kapłańskie, zakonne i apostolskie. Umacniaj naszą wiarę, wlewaj nadzieję i ucz nas kochać, byśmy z odwagą i ufnością każdego dnia świadczyli o Twojej Ewangelii. Maryjo, Matko Pięknej Miłości, błogosławiony Biskupie Michale módlcie się za nami. Amen.
Kanon 1246

§ 1
Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni:

 • Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia),
 • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia),
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
 • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),
 • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
 • Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

§ 2
Konferencja Episkopatu może jednak, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

Kan. 1247
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Kan. 1248

§ 1
Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

§ 2
Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin.

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści