Wielkopostne Kościoły Stacyjne Diecezji Bydgoskiej - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

ZEGAR

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści

Wielkopostne Kościoły Stacyjne Diecezji Bydgoskiej

Aktualności
Wielkopostne Kościoły Stacyjne
Diecezji Bydgoskiej
 
14 lutego – 27 marca 2024 r.
W ramach nowenny do uroczystości 20-lecia diecezji, ksiądz biskup wytypował poszczególne kościoły, ustanawiając je stacjami wielkopostnego nawrócenia i zyskania szczególnych łask.

Kościoły stacyjne w Wielkim Poście są miejscem pielgrzymek indywidualnych lub grupowych i mają być otwarte przez cały dzień. Centralnym wydarzeniem modlitwy stacyjnej będzie msza święta, sprawowana o godzinie wyznaczonej przez księdza proboszcza. Ponadto będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a także nabożeństwach wielkopostnych, by przygotować się do obchodów misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.
Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa od Środy Popielcowej do Wielkiej Środy. Każdy wyznaczony kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu. Każdego dnia, w wyznaczonym kościele stacyjnym, realizowany będzie ramowy program, który przedstawia się następująco:
 • kościół stacyjny będzie otwarty od godz. 6:00 do godz. 21:00;
 • odprawione będą dwie Msze święte: poranna i wieczorna, w godzinach wyznaczonych przez proboszcza miejsca, by jak najwięcej wiernych mogło uczestniczyć tego dnia w Eucharystii;
 • przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi świętej według ustalonego planu przez proboszcza miejsca i podanego z wyprzedzeniem do wiadomości wiernych;
 • po porannej Mszy świętej zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament i odmówiona pierwsza część różańca świętego; adoracja NS potrwa do wieczornej Mszy świętej;
 • o godz. 12:00 odbędzie się modlitwa Anioł Pański i druga część różańca świętego;
 • o godz. 15:00 Koronka do Miłosierdzia, Droga Krzyżowa lub Gorzkie żale;
 • po wieczornej Mszy świętej odmówiona zostanie trzecia część różańca świętego.
Czasami parafie modyfikują ten program, dostosowując go do swoich realiów, dlatego warto wcześniej sprawdzić plan dnia w danym kościele stacyjnym.
Bydgoszcz – parafia pw. Świętego Krzyża – 14 lutego
Bydgoszcz – parafia pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników – 19 lutego
Bydgoszcz – parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła – 28 lutego
Bydgoszcz – parafia pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty – 4 marca
 • 7:30 do 21:00 całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu,
 • 12:00 Anioł Pański,
 • 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia,
 • 18:00 Msza św. z adoracją prowadzoną i modlitwa o uzdrowienie,
 • 20:30 Modlitwa Różańcowa,
 • 21:00 Apel Jasnogórski.
Bydgoszcz – parafia pw. św. Wojciecha – 13 marca
Bydgoszcz – parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika – 15 marca
Bydgoszcz – parafia pw. Świętych Polskich Braci Męczenników – 18 marca
Bydgoszcz – parafia pw. św. Andrzeja Boboli – 19 marca
Bydgoszcz – parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego – 23 marca
Bydgoszcz – parafia pw. bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika – 25 marca
Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej

Pełen wykaz kościołów stacyjnych ma terenie diecezji bydgoskiej na stronie:
Bp Krzysztof Włodarczyk o świątyniach stacyjnych:
to budowanie jedności lokalnego Kościoła
„To czas, by szukać siły zdolnej odbudować więzi społeczne, a także pomóc przywrócić jej uczestnikom poczucie, że są częścią żywego kościoła” – powiedział o liturgii stacyjnej bp Krzysztof Włodarczyk.

W ramach nowenny do uroczystości 20-lecia diecezji, ordynariusz wytypował poszczególne kościoły, ustanawiając je stacjami wielkopostnego nawrócenia i zyskania szczególnych łask. – Wielki Post to czas wpatrywania się w krzyż Chrystusa, to imię naszej świątyni. Możemy w nim widzieć znak zwycięstwa – miłości, wiary, nadziei – mówił proboszcz bydgoskiej parafii Świętego Krzyża, ks. Krzysztof Buda.

To właśnie ta wspólnota była pierwszą, jaką wyznaczył bp Włodarczyk. Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Wielkiej Środy. – Duchowość całej liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech zasadniczych elementów. Pierwszym jest wymiar pokutny – zrodzony ze słuchania Słowa – mówił bp, wskazując na modlitwę, post i praktyki miłosierdzia. Drugim jest ukazanie danego miejsca, jako przestrzeni świętej, kodującej w sobie wielowiekowe dziedzictwo. Trzeci element stanowi wymiar jedności całego Kościoła wobec swojego biskupa – dodał pasterz.

Wierni – jak zauważył dalej bp – poznają dzięki kościołom stacyjnym całe duchowe bogactwo miejsc, gdzie żyli święci, gdzie modlili się, gdzie znajdują się ich relikwie. Poznają miejsca, które uznawane są za święte, „gdzie modlitwa wydaje się owocniejsza”. – Liturgia stacyjna jest okazją do poznania się różnych wspólnot parafialnych, grup religijnych. To budowanie jedności całego lokalnego Kościoła – powiedział.

Sama tradycja świątyń stacyjnych narodziła się w Rzymie. W poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali i spotykają w innym kościele na specjalnej liturgii. Do dziś najbardziej wymownym znakiem Rzymie jest pierwszy kościół w Środę Popielcową, którym jest Bazylika św. Sabiny na Awentynie.

W diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk wyznaczył 51 miejsc. Mają być one otwarte przez cały dzień, a centralnym wydarzeniem będzie zawsze msza święta. W kościołach stacyjnych mają być sprawowane sakrament pokuty i pojednania oraz nabożeństwa wielkopostne.
https://diecezja.bydgoszcz.pl/2024/02/14/bp-krzysztof-wlodarczyk-o-swiatyniach-stacyjnych-to-budowanie-jednosci-lokalnego-kosciola/
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści