Wykłady multimedialne - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

Przejdź do treści

Wykłady multimedialne

Wydarzenia > 2019
12 stycznia, w kościele św. Mikołaja,
rozpoczęliśmy cykl wykładów multimedilanych
pt.
Objawienia maryjne
i ich przesłanie do świata

 które poprowadzi ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski

Temat pierwszego spotkania: Obrończyni życia z Guadalupe. Dlaczego taki tytuł? Co Maryja w XVI wieku chciała powiedzieć zamieszkującym tereny dzisiejszego Meksyku Indianom, co zaś nam, ludziom XXI wieku? Jakie tajemnice kryje wizerunek Matki Bożej z Guadalupe pozostawiony na indiańskim płaszczu Juana Diego, że każdego roku pragnie oglądać go 12 milionów ludzi?

9.02.2019 r.
– Cudowny medalik z Rue du Bac

W sobotę, 9 lutego 2019 r., miał miejsce kolejny wykład z serii Objawienia maryjne i ich przesłanie do świata. Tematem spotkania był Cudowny Medalik z Rue du Bac. Dowiedzieliśmy się o niezwykłych objawieniach jakich doznała w roku 1830 młoda nowicjuszka Katarzyna Labouré, w samym sercu Paryża, w zakonnej kaplicy sióstr szarytek. Zjawienie się Maryi i życzenie, by wybić Cudowny Medalik z Jej wizerunkiem nie były przypadkowe. W tym czasie Kościół we Francji był zniszczony przez Wielką Rewolucje Francuską, zbliżała się też tzw. Rewolucja lipcowa i Komuna Paryska. Dlaczego Maryja właśnie w tym czasie przekazała i Francji, i światu swoje orędzie wypisane w wielu symbolach na Cudownym Medaliku oraz w dobrze nam znanym zdaniu: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy.
9.03.2019 r.
– Płacząca Pani z La Salette

W sobotę, 9 marca, przenieśliśmy się do francuskich Alp, do niezwykłego miejsca jakim jest mała górska wioska La Salette położona 1800 metrów nad poziomem morza. To właśnie tam, wysoko w górach 19 września 1846 roku dwoje dzieci pasących krowy, 15-letnia Melania i 11-letni Maksymin spotkały Płaczącą Panią. Dwa razy zwróciła się do nich: „Moje dzieci, przekażcie to całemu mojemu ludowi!” Dzieci dobrze zapamiętały wszystkie słowa zapłakanej Tajemniczej Pani i powtórzyły je mieszkańcom wioski. Przesłanie Maryi ciągle zadziwia i fascynuje.
13.04.2019 r.
– Niepokalane Poczęcie z Lourdes

W sobotę, 13 kwietnia 2019 r., odbył się kolejny wykład z serii Objawienia maryjne i ich przesłanie do świata. Tym razem udaliśmy się w piękne Pireneje, do francuskiego miasteczka znanego na całym świecie o nazwie Lourdes.
Tam, 11 lutego 1858 roku, Matka Boża objawiła się po raz pierwszy młodziutkiej Bernadecie Soubirous. Powiedziała o sobie, że nazywa się Niepokalane Poczęcie. Dlaczego taki tytuł? Jaką moc posiada to miejsce, że każdego roku przybywają tutaj miliony pielgrzymów, zwłaszcza chorych fizycznie i duchowo? Czy Maryja z Lourdes chce nam dzisiaj coś powiedzieć?
11.05.2019 r.
– Gietrzwałd: odrodzenie polskości

W sobotę 11 maja 2019 r. odbył się kolejny wykład z serii Objawienia maryjne i ich przesłanie do świata. Tym razem udaliśmy się na pogranicze Warmii i Mazur, do polskiego Gietrzwałdu, gdzie 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się objawienia Matki Bożej dziewczynkom Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Trwały one do 16 września 1877 r., a było ich w sumie ponad 160. Jest to jedyne objawienie Maryi na polskiej ziemi i jedno z dwunastu na świecie, oficjalnie uznane przez Kościół. Miało ono szczególne znaczenie, ponieważ dało impuls do odrodzenia polskości w trudnych dla naszej Ojczyzny czasach zaborów. Jaki był przebieg tych objawień? Co Matka Boża powiedziała dziewczynkom? Co oznacza dla nas Polaków Gietrzwałd dzisiaj?
8.06.2019 r.
– Fatimskie tajemnice Matki Bożej

W sobotę, 8 czerwca 2019 r., odbył się ostatni wykład z serii Objawienia maryjne i ich przesłanie do świata. Tym razem udamyliśmy się do Portugalii, do pięknej Fatimy, gdzie od 13 maja do 13 października 1917 roku miały miejsce objawienia Matki Bożej trójce dzieci: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Objawienia te posiadały szczególne znaczenie, ponieważ przypadały w trudnym czasie trwania I wojny światowej i w przededniu wybuchu Rewolucji Październikowej w Rosji. Z tymi objawieniami związane są także trzy tajemnice fatimskie, jedne już wypełnione, inne częściowo. Co zawdzięczamy wydarzeniom, jakie miały miejsce ponad 100 lat temu na portugalskiej ziemi? Czy należy bać się wspomnianych fatimskich tajemnic?
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści